Ми підписали меморандум про співпрацю з Могилянкою

Підписання Меморандуму про співробітництво між Могилянкою та компанією «Мегатрейдінг», одним з лідерів швидко зростаючого енергоринку України, відкриває для сучасної молоді чудові можливості з реалізації свого потенціалу в Україні

Партнери ініціювали проведення 1-го відкритого Могилянського хакатону «Яскраві ідеї майбутніх ТОПів. Енергетика, Екологія, Суспільство», участь в якому дозволить студентам проявити свої лідерські, інноваційні, креативні та підприємницькі здібності.

«Могилянка завжди прагнула до креативних форматів співпраці з бізнесом. Впевнена, що наш спільний проект пожвавить процес створення інноваційної еко-системи навколо університету та закладе основи для розвитку дуальної освіти у перспективній сфері економіки енергетики», – зазначила в.о. президента НаУКМА Тетяна Ярошенко.

У Хакатоні візьмуть участь проектні ідеї студентів щодо створення перспективних бізнес- моделей спільного користування, розумного споживання енергії, локального впровадження ВДЕ, розвитку інфраструктури для електротранспорту, адаптивних моделей локальної переробки сміття, комерціалізації інновацій, «зеленого» підприємництва, екології людини та навколишнього середовища, соціального підприємництва.

 «Проактивність має бути підкріплена професійністю. Енергія молодості дозволяє людині ставити перед собою амбітні цілі та досягати їх не втрачаючи оптимізму та ентузіазму. Своїм завданням ми бачимо створення для молоді коридору можливостей із залученням діючих ТОПів, експертів та дослідників, які доповнять прагнення молоді в реалізації їх бізнес-ідей своїм практичним досвідом та фінансовою підтримкою», – зазначає Андрій Китаев, керівник Центру енергоменеджменту Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Хакатон є відкритим для участі партнерів та учасників, що дозволить його зробити дієвою платформою взаємодії освіти та бізнесу. У цьому форматі студенти зможуть отримати чудовий референтний досвід участі у Могилянському конкурсі проектних ідей та практичні навички командної роботи з проектами, а бізнес – залучити перспективну молодь та фінансово підтримати її бажання підвищити свій освітній та професійний рівень.

Заявки на участь у Хакатоні будуть прийматись до 20 березня 2021 року, а до участі запрошуються студенти всіх вищих навчальних закладів України.

«Професійність та інновації – це основа розвитку сучасного бізнесу, і я вважаю, що саме через долучення молоді до практичних завдань, які стоять перед бізнесом, з їх новим та креативним поглядом на звичайні речі, може дати дуже хороші результати та надати можливість вже за період навчання реалізувати свої ідеї на практиці, а бізнесу отримати нестандартні рішення вже сьогодні», – зазначає Вячеслав Коханов, співзасновник та СЕО компанії «Мегатрейдінг».

Заявки на участь в Хакатоні будуть прийматись до 20 березня 2021 року, а участь в ньому зможуть взяти студенти всіх вищих навчальних закладів України.

Відкритий Могилянський Хакатон стартує вже наступного тижня, а тим часом перші могилянські студенти вже прямують на бізнес-стажування в компанію Мегатрейдінг для занурення в складний, але цікавий світ енергетичного маркетингу та активних продаж.

 
На сьогодні, на ринку електроенергії присутні багато трейдерів, які пропонують знижки, різні типи контрактів. Крім, складнощів з вибором цінової пропозиції, вагомою проблемою для споживача залишається балансування і формування оптимального графіку закупівлі е/е. Із самого початку компанія «Мегатрейдінг» ставила собі за мету формувати прозоре ціноутворення та керувати ризиками постачання. Одним із перших кроків компанії було створення власної балансуючої групи – «Мегатрейдінг» та прозорої системи розрахунків з доступом споживача до формул ціни з метою надання контролю розрахунків. Компанія набула практики оптимального формування власного графіку, а також активно допомагає багатьом учасникам ринку та охоче ділиться своїми напрацюваннями. При цьому, компанія вважає своїми ключовими перевагами – прозорість відносин з клієнтами та партнерами.

В інтерв’ю для агентства ExPro, співвласник та директор «Мегатрейдінг» В’ячеслав Коханов розповів про досвід роботи компанії, її сервіси для клієнтів, особливості роботи балансуючої групи, а також представив власний погляд на тенденції, що складаються на ринку.

Коли ваша компанія почала працювати на ринку електроенергії?

У 2019 році ми починали з іншої компанії, напрацьовані зв’язки, досвід та сформована команда стали основою для створення компанії «Мегатрейдінг». При створенні такої компанії, найперше – це люди, складні процеси та значні ризики нівелюються фаховим персоналом. Діяти та приймати рішення требу було швидко, тому, знайшли таку компанію, яка вже мала реєстрацію. Знайшли нових партнерів і стартували з 1 червня 2020р, в перший же місяць роботи ми продали приблизно 56 тис МВт-год. Стартували ми саме з трейдінгу, кінцевих споживачів тоді ще не мали. Перша задача була – запустити компанію для трейдінгу та заробити перші гроші, щоб гарантувати дохід для наших співробітників. Вже до кінця жовтня 2020р, ми змогли повністю сформувати штат з 10 чоловік.

Як ви сформували стартовий капітал для купівлі перших обсягів?

Ми починали працювати, купуючи електроенергію великих трейдерів, розраховуючись за об’єми з відсрочкою на 2-3 дні та, на умовах передплати 2-3 дні решту об’ємів купували у ТЕЦ. Залучених коштів та власних, вистачало на оформлення фінансової гарантії у розмірі 30 млн грн, поклавши на депозит 3 млн. грн. фінансового забезпечення, щоб можна було здійснювати торгівлю значними об’ємами, а досвід персоналу дозволив ефективно працювати без оборотного капіталу на початку діяльності.

Це був достатньо складний процес тому, що не всі банки погоджувались працювати з новою компанією. Ми ледве знайшли банк, який підставив нам плече і надав фін-гарантію на таких умовах. З фактично нульовим значенням оборотного капіталу ми працювали перші два-три місяці, тому, все повинно було працювати як годинник: беремо-платимо, ніякою дебіторської заборгованості, ніяких ризиків контрагента, ніяких зривів домовленості. Ми працювали на репутацію.

Який у вас портфель продажів?

Якщо взяти наших кінцевих споживачів сьогодні (промислові підприємства, офіси), ми для них продаємо приблизно 40 МВт на годину в перерахуванні на базове навантаження. Якщо взяти інших трейдерів, для них ми продаємо від 80 до 100 МВт-год, залежить від обсягу заявок кожного місяця.

В яких регіонах ви присутні?

З серпня 2020р ми почали працювати для кінцевих споживачів, сформували комерційний відділ з 3-х працівників. На сьогоднішній день у нас більше 30 комерційних споживачів, і вже сформований відділ продажу з 7-ми спеціалістів. Договори є з усіма ОСР. та з половиною ми вже взаємодіємо. Є в нас певна направленість на Харківську, Київську, Сумську, Дніпропетровську, Житомирську, Вінницьку області. Нас немає – на західній Україні, у Бурштинському острові.

У Бурштині недоцільно брати одного клієнта, з ним компанія не буде конкурентна по маржі, там більше втрат на небалансах ніж заробітку, і тим паче дана зона сама по собі не балансується взагалі, одразу треба мати портфель клієнтів, і доцільніше з нашої стратегії розглядати купівлю компанії постачальника у даному регіоні. В БуОС приблизно 1,5-2% маржі «з’їдається» небалансами, тому при маржинальності продажів, яка діє зараз на ринку, а це плюс 1-2% від РДН, входити в відносини заради факту поставки без прибутку і ризиками розрахунків споживача – недоцільні для нашої компанії.

Про ринок електроенергії

Чому ви не берете участь в аукціонах держкомпаній на «Українській енергетичній біржі»?

Коли ти знаєш усю складову та рецептуру акцепту гравців, немає сенсу здійснювати спробу. Ти розумієш, що ти просто «заженеш» гроші на УЕБ на 5-7 днів, заморозиш свій ресурс, а торги не виграєш. Ми спостерігаємо за аукціонами, аналізуємо та не бачимо потенційної можливості купівлі там значних об’ємів. Один з прикладів, це торги «Енергоатому», ми пропонували придбати обсяги у «Енергоатома» за 1370 грн/МВт-год та дорожче, але торги все одно закривались за 1150 -1250 грн/МВт-год., задовольняючи потреби в ресурсі окремих компаній, ймовірно враховуючи інші критерії вибору переможця, а не тільки за ціновими параметрами.

Це пов’язано з тим, що в правилах закупки прописана можливість для продавця обирати будь-яку пропозицію, незалежно від ціни?

Все вірно, припускаю що в регламенті департаментів закупок Продавця об’єму прописано, що ціна – не останній фактор, що визначає переможців. Звісно є додаткові критерії вибору переможця, наприклад: заборона продавати придбані обсяги на РДН. Це зроблено, для того, щоб навіть якщо компанія знайде великий гарантійний внесок і запропонує високу ціну, вона потім не складала конкуренцію «Енергоатому» на РДН і він не «вилітав» в небаланси, конкуруючи з власними об’ємами на цьому ж сегменті ринку. Тому, основні критерії для успішної купівлі на УЕБ:

Тобто якщо в тебе ціна вище, а по інших пунктах ти програв, тоді ти не переможеш в аукціоні.

Яка ваша думка щодо заборони на перепродаж обсягів на РДН?

Трейдери тільки в Україні розглядають РДН, як другий спосіб закупівлі після придбання обсягів на РДД. Насправді ж, у країнах, де ця реформа рухається вже 10 і більше років, РДН, ВДР та БР – це все три сегменти балансуючого ринку. Адже 80% обсягів купується по прямих договорах, все що не покривається договором або зайві обсяги, купуються/продаються на РДН, адже графіки споживання постійно змінюються. Наша компанія працює саме за такою моделі, для нас ринок РДН – це перший з трьох балансуючих риків. Ми переглядаємо наші графіки кожні 2 дні, і в нас завжди є запас до 10% на покриття небалансу за рахунок РДН, ми або докуповуємо там дефіцит, або продаємо надлишок.

Наприклад, новорічні свята почались, споживання впало, а в нас обсяги закуплені, і куди їх дівати? Я у РДН віддаю зайве, навіщо мені продавати їх на ВДР, якщо я знаю обсяги заздалегідь. Тому обмеження для трейдерів, на кшталт: «Не продавайте наші обсяги на РДН», має бути по-принципу, що трейдери не зможуть продавати на РДН нижче якоїсь певної ціни, цю формулу можливо винайти і запровадити, як обмежуючий фактор (щоб не обвалювати ринок – ред.) і це має бути інструментом регулятора.

Ви згадували про прогнозування, як ви передбачаєте ціну на квартал?

Спочатку дивимось на ціну по року, яка склалась. До прикладу пройшов 2020р, дивимось яка середня ціна на «базу» складалася весь минулий рік. Потім нас цікавить конкретний період – квартал або півріччя. Звертаємо увагу, на ситуацію яка була в цьому кварталі, що в нас змінилось в частині імпорту та навантаження по видам генерації, з урахуванням залишків сировини?

Наприклад, в першому кварталі 2020 року імпорт був заборонений з Росії та Білорусі, а наразі з Росією така ж ситуація, а з Білорусі – обмежені, але є поставки. Що у нас по ситуації з виробництвом, запаси вугілля на ТЕС та які блоки в роботі на АЕС? Дивимось, що було у минулому році, наприклад АЕС працювали добре, вугілля на складах вистачало, і порівнюємо з тим що маємо зараз.

Розуміємо, що у в енергосистемі є дефіцит приблизно до 1 ГВт годину, а такий об’єм може легко змінити ціну на РДН на 100-150 грн/МВт-год, за рахунок присутності попиту та відсутності пропозиції. А тому ці 100 -150 грн додаємо до першого кварталу 2020 р, де була середня ціна 1260 грн/МВт-год, і ми отримуємо приблизно 1360-1400 грн/МВт-год у 1-му кварталі 2021р., при збільшенні дефіциту до 2 ГВт годину, пропорційно збільшується «довісок» до прогнозованої ціни.

Яка у вас приблизна точність прогнозів?

Насправді, я просто виписую ці дані для себе у блокнот, щоб розуміти для себе точність даного прогнозу. Наші прогнози на 1-й квартал – це 1363,8 грн за МВт/г базового навантаження в ОЕС. А вірити у цей прогноз або ні, це вже інше питання оскільки він не враховує регуляторної та політичної складової (ручні режими керування).

При прогнозуванні, завжди треба враховувати політичну складову

Це потрібно просто, щоб від чогось відштовхуватись?

Звичайно. А тому коли для мене стоїть питання по якій ціні придбавати, то я віднімаю від прогнозної ціни на квартал приблизно 100 грн /МВт-год, з яких 50 грн умовно рахую для ринку, закладаю їх як запас дисконту, а 50 грн умовно рахую як прогнозовану маржу угоди . Адже на мені залишаються ризики непродажу цього об’єму, а з урахуванням втрат на балансуючому ринку, залишається приблизно 35-40 грн/МВт-год «чистими». Відповідно при прогнозованій ціні на рівні 1360 грн /МВт-год максимально комфортна ціна закупки електричної енергії за базове навантаження, є – 1260 грн /МВт-год. А вийде так чи по іншому, можете записати і перевірити потім.

Але у точність прогнозу, завжди треба включати політичну складову, адже на нашому ринку присутнє ручне регулювання. Наприклад, включили газомазутні блоки, щоб погасити дефіцит. Це політичне рішення? Так. Економіки там ніякої немає, адже ціна на дану е/е повинна бути більше 1600 грн/МВт-год. Це потенційні збитки для «Центренерго», але таке рішення прийнято, щоб збалансувати попит та пропозицію.

Які на сьогодні найбільші ризики для невеликої трейдингової компанії ?

Найбільший ризик – це не розрахунок з боку контрагентів. Ще один великий ризик, на який ми не розраховували, це не розрахунок оператора балансуючого ринку НЕК «Укренерго». Наразі ми готуємо позов до «Укренерго», адже вони не розраховуються перед нами за позитивні небаланси з серпня 2020р. «Укренерго» пояснює ще, є першочергові задачі, що потрібно виплачувати кошти виробникам з ВДЕ та державній генерації.

Наскільки нам пояснили, це системна проблема і вони вже мають більше 1,5 млрд грн заборгованості в частині виплат небалансів. Всі кошти, що їм надходять на дані рахунки, одразу роздаються пропорційно учасникам балансуючого ринку. Тобто деякі учасники не відшкодували небаланс дефіциту, і відповідно Укренерго не має коштів для сплати небаланса профіциту.

Які рішення НКРЕКП наразі стримують торгівлю на ринку, можливо, прайс-кепи? Чи навпаки, всі рішення є правильними ?

Регулятор має переслідувати такі цілі як системність ринку, а вона не будується за один рік, а тому стримуючі фактори запроваджуються більше для навчання учасників ринку. Відпусти наразі ринок у повну свободу – це буде хаос. Враховуючи, що електроенергія – це ресурс, який закладений у собівартості різної продукції, ми можемо отримати просідання в багатьох енергоємних галузях економіки через ріст ціни на е/е.

Методи регулювання потрібні і важливі на початковому етапі, коли в ринку дуже багато не системних гравців, які не розуміють, що роблять і не мають довгострокової стратегії. Швидка дерегуляція ринку, призведе до моментального зростання цін та спекуляцій на ринку серед усіх учасників. Всі будуть намагатись заробити тут і зараз. Але для того щоб сповна оцінити, чи правильне регулювання на ринку чи ні, у особисто у нас недостатньо інформації, немає детальної статистики ринку та макропоказників. Відповідно, який має бути верхній прайс-кеп? Треба рахувати регулятору.

Що ви можете сказати про нижній прайс-кеп, який має перешкоджати обвалу цін?

Відсутність верхнього прайс-кепу, добре для генерації. Вони зможуть продавати дорожче. А відсутність нижнього – краще для споживачів, які могли б купувати е/е дешево, це було б добре для них, але тоді ми вб’ємо усю генерацію в країні. Тому ці верхні і нижні прайс-кепи є комфортними факторами для тих і інших. І вони, напевно, вираховувались, виходячи з паливної складової усієї генерації в Україні, де ці порогові значення дозволяють не отримувати надприбутків, але і не генерувати збитків.

В Україні, у генерації історично накопичувались проблеми, в тому числі з обіговими коштами у них не так добре. Чому вони мають входити у передплатні відносини з покупцями їх електроенергії? Тому, що немає грошей на вугілля і газ згідно графіку постачання сировини. У наших постійних клієнтів (генерації) (станом на 20 січня 2021р – ред.) вугілля є, бо ми продаючи обсяги електроенергії в передплаті , заплатили кошти генераціям а генерації відповідно постачальникам сировини на початку грудня 2020р., це було стратегічно важливим, з урахуванням святкових та вихідних днів.

Якби «Центренерго» продавало е/е не одному великому гравцю, а багатьом трейдерам за вищою ціною, вони б заробляли більше і у них були б гроші на вугілля?

Так звичайно, те саме і з «Енергоатомом». Коли кажуть, що маленькі трейдери обвалюють ринок, а тому їм не можна продавати – це не так. Все відбувається навпаки: коли великі гравці починають між собою конкурувати великими об’ємами продажу на РДН, саме тоді обвалюється ціна. Коли у одного гравця є обсяги на руках потужністю від 1 ГВт на кожну годину, тоді він має суттєвий вплив на ціну. А хто у нас має такі обсяги?..

Балансуюча група

Що ви можете розповісти про вашу балансуючу групу (БГ)?

На сьогодні в нашій балансуючій групі 20 учасників. Ще 2-3 знаходяться на стадії підписання договору, плануємо у лютому буде 16-17 учасників. Обсяг балансуючої групи був 250-260 тис МВт-год на місяць. У грудні він зменшився до 150 тис МВт-год у листопаді за рахунок того, що ми виключили деяких учасників, за недопустимі, як ми вважаємо, аномальні небаланси по їхнім графікам. В них не вистачало грошей на закупівлю е/е по їх графіку і вони усю закупівлю покривали за рахунок небалансів. Тобто в них формувалось десь 35-40% небалансів плюс вони дуже довго розраховувались перед нами. Ми за цим слідкуємо, бо в низько-маржинальному бізнесі управління ризиками та їх прогнозування дуже важливе. Ми вважаємо, що багато робимо для учасників нашої БГ.

Ми своєчасно проводимо врегулювання небалансів. І це відбувається за другою версією розрахунку небалансів від НЕК «Укренерго», тобто 15 числа місяця наступного за розрахунковий період, до цього ми кредитуємо групу повністю за рахунок своїх коштів.

Друге, не дивлячись на те, що «Укренерго» не сплачує нам позитивні небаланси, ми позитивні небаланси своїм учасникам сплачуємо своєчасно, тобто беремо повністю на себе тягар з врегулювання заборгованості НЕК «Укренерго» перед ТОВ «Мегатрейдінг».

Це є одна з ключових переваг вашої Балансуючої Групи?

Загальний обсяг Балансуючої Групи «Мегатрейдінг» – 20 учасників, з яких 3 компанії – це генерація. Отже за статистичними даними Укренерго ми входимо до ТОП 5 Балансуючих груп, що створені на ринку.

Взагалі, перша наша перевага – це швидкі зрозумілі розрахунки в межах групи. Ми усім компаніям одночасно даємо один файл, в якому вони мають можливість перевіряти свої дані та інших учасників. Звичайно, там зашифровані назви інших учасників, але графіки доступні для перевірки всіма учасниками. Ми даємо розрахунки в частині того, скільки б у компанії було небалансів без нашої БГ і які були б витрати. Після цього даємо розрахунки, скільки небалансів вдалось компенсувати за рахунок нашої групи і економію коштів відповідно. Потім, ми кожному учаснику даємо рекомендації, яка маржа для нього є критичною. Тобто ми бачимо скільки відсотків у маржі втрачає контрагент на небалансах, а тому ми даємо їм безкоштовний консалтинг в частині розрахунку рівня беззбитковості по їхнім торговим операціям та договорам.

Наприклад, у вас не повинна бути маржа менше ніж 0,68% тому. що саме такий відсоток у вас втрат по небалансам. А тому продаючи споживачу з маржею 0,5% від РДН, клієнт отримує дуже незначний маржинальний прибуток 0,18% на весь графік, якого може не вистачити для покриття операційних витрат компанії постачальника.

Друга перевага нашої балансуючої групи – ми даємо свою фінансову гарантію за бажанням. Якщо компанія входить у групу і їм потрібна фінгарантія, ми надаємо її під 2% річних, за тією ж ставкою, що ми отримуємо її для себе у банку. Адже ми на собі відчули, що поки компанія не отримала фінансову звітність за перший рік роботи, отримати в банку фінгарантію дуже проблематично.

А тому у нас є ряд молодих компаній, що працюють за нашою фінгарантією, бо самі вони її отримати поки не можуть. Об’єм нашої, вже працюючої фінгарантії наразі – 45 млн грн і ще підписана угода про додаткові 100 млн грн, за якими ми можемо звертатись у банк на будь-якому етапі. Тобто загалом, 150 млн грн – це розрахункова сума для покриття приблизно 750 МВт на годину продажів е/е на ринку двосторонніх договорів.

І третє – це прозорі розрахунки, де наша компанія «Мегатрейдінг» нічим не краще за інших учасників БГ та не має ніяких привілеїв. Там стандартна формула, будь-який профіцит, що з’являється у учасників, віддається усім у кого дефіцит – пропорційно створеним обсягам дефіциту і навпаки, тобто немає ніяких коефіцієнтів «покращення» розрахунків для жодного окремого учасника.

Ми взагалі кожного місяця тренуємось з розрахунками, щоб покращити ефект від компенсації небалансів учасників. Так, якщо на початку ми мали до 50% економії на небалансах, то сьогодні у нас цей показник досягає 80% економії.

Чесно кажучи, ми обираємо кого брати у балансуючу групу, а кого краще не включати в неї, адже їх графіки можуть вносити деструктив у роботу групи, їх присутність зменшила б економію на небалансах у всіх учасників. Ми також виключаємо тих, у кого погана ситуація з фінансовими розрахунками, адже це також впливає на роботу всієї БГ.

Крім того, учасники нашої балансуючої групи мають можливість купляти електричну енергію зі знижкою від РДН. Ми ці обсяги попередньо обов’язково погоджуємо, і закриваємо потім за рахунок партнерських генерацій, якщо їх раптом не вдалось придбати на ринку у інших трейдерів, рахуйте це така собі гарантія того, що в постачальника не буде раптом скоригований об’єм.

Хто є вашими партнерами з генерації?

Ми маємо контракти з декількома малими генераціями у різних регіонах з робочим графіком до 120 МВт/годину. Саме ці генерації, ми запросили вступити у нашу Балансуючу групу, вони дуже впливають на результати балансування, адже генерація може завантажувати один торговий графік, а фізично видавати трохи інший, але ми за рахунок групи нівелюємо ці об’єми дуже легко, бо логіка планування графіка виробництва на 180% відрізняється від логіки планування графіків постачальників чи споживачів. Отже ми покриваємо їхні небаланси, надаючи їм економію приблизно до 0,5 млн грн на місяць.

Також ми з них повністю зняли питання продажу виробленого об’єму. Кошти для передоплати генерації, у нас є завжди, ця передоплата коливається приблизно до 30 млн грн, відповідно вони мають можливість збалансувати себе по вугіллю та не працювати «з коліс».

Також маємо контракти з двома великими генераціями, і маємо непостійні контракти з декількома малими генераціями з обсягом виробництва від 5 до15 МВт на годину. Решту об’єму іноді ми докуповуємо у інших великих трейдерів. Як я казав раніше наш графік купівлі на 90% складений на ринку двосторонніх договорів.

Про сервіси 

Які сервіси ви надаєте своїм клієнтам?

Ми завжди готові надавати гнучкий графік платежів. Ми погоджуємо ці графіки, щоб вони були зрозумілі. Є випадки, коли ми підписуємо графік попередньої оплати, але, за замовчуванням, допускаємо, що клієнт може в будь-який час звернутися до нас про неможливість оплати. Ми можемо керувати дебіторською заборгованістю в рамках одного місяця, у нас немає за це штрафних санкцій.

По-друге, у нас немає на меті мати високу маржинальність та і ринок сьогодні не дає такого потенціалу.

Середня маржинальність нашого портфелю кінцевих споживачів – це 2%. Ми не даємо кінцевим споживачам знижку від РДН, я вважаю, що це повним абсурдом. Досить ризиковано для компаній постачальників, вести продажі з таким ціноутворенням невеликим кінцевим споживачам.

Знижка від РДН – це преференція трейдера і ми працюємо з кінцевими споживачами лише з плюсовою маржею. У торговому графіку за двосторонніми договорами з іншими постачальниками знижка звичайно є знижка, вона коливається від 1 до 2% від РДН.

У нас є особистий кабінет. Обмін інформацією, подача графіків, рахунків, актів – це все можна зробити в особистому кабінеті. Він ще не повністю автоматизований, завантаження даних робиться в ручну. Для ефективності клієнтського обслуговування та продажів є CRM-система, IP-телефонія, все це інтегроване з сайтом компанії та корпоративними сторінками у Фейсбук та Лінкедін. Отже ми завжди на багатоканальному зв’язку з нашим діючим та потенційним клієнтом.

Трохи з стратегічних кроків по автоматизації. На сьогодні, ми співпрацюємо з однією компанією та розробляємо інтерфейс програмного забезпеченням, яке дозволить автоматизувати операційні процеси постачальника і трейдера, а саме договірний процес, планування та операційні розрахунки (собівартість, небаланси та виставлення актів і рахунків). Така система вже зможе автоматично приймати графік клієнта, сама віддавати розрахунки контрагенту на визначену ним дату видавати повний аналіз відносин з нашою компанією, та передавати ці данні в особистий кабінет споживача.

Ми ставимо собі за мету розпочати пілотну експлуатацію цієї програми у квітні, поєднати її з 1С, CRM, XMTrade (програмний комплекс «Оператора ринку» – ред.) і MMS (софт НЕК «Укренерго» – ред.). Тоді буде досягнутий ефект повної автоматизації і у особистому кабінеті з’являться всі статистичні дані щодо клієнта. На меті доробити це програмне забезпечення і стати провайдером з його продажу, ми вкладаємо в цей проект свої напрацювання та експертизу.

Ми думаємо над тим, щоб коли клієнт заходить в особистий кабінет, там була викладена інформація яка потрібна тут і зараз. Що зазвичай потрібно клієнту? Рахунок, акт щодо вже поставленої електроенергії, приблизний розрахунок його споживання та прогнозний графік, або певна статистика споживання та підтвердження розрахунку собівартості за його торговим графіком, можливість оперативного коригування.

Зараз ви інформацію надаєте у форматі…

Інформацію та розрахунки ми надаємо у форматах власної розробки, які зрозумілі нашім клієнтам. Ми є одними із тих, які щойно у себе в компанії запускають нову розробку, ми одразу ділимося попередніми версіями з усіма в Telegram-групі «Ринок електроенергії України», роблячи невеличкий вклад у формування ринку.

На меті – показати клієнту, як правильно рахувати. Ми багато бачили на ринку комерційних пропозицій, в яких відверто писали неправдиву інформацію.

Наприклад, в пропозиції надана нульова маржа, але ціна вище ніж у нас. Ми надаємо клієнту повний розрахунок собівартості, відкрито говоримо про нашу маржу та інші складові тарифу, відокремлюючи всі компоненти ціни. Клієнт бачить нульову ціну, він бачить скільки заробляє наша компанія. Ці розрахунки легко перевіряються.

Ми відкриваємо всю інформацію спеціально та свідомо, щоб створити чесну конкуренцію. Системний конкурентний ринок може утворитися тільки при наявності зрілих гравців з довгостроковими стратегіями, та безумовно і це важливо, при «деполітизованому» регуляторі і операторі Енергетичного ринку.

Так, ми даємо клієнту можливість перевірити інших постачальників, у нас є багато потенційних клієнтів, які постійно тарифікуються нами. Вони перевіряють, як рахуємо ми, а також поточного постачальника. Ефект від такого підходу є, адже навіть без активного відділу продажів ми отримали непогану кількість контрагентів, які перейшли до нас тільки тому, що їх «обраховував» поточний постачальник.

Чи може клієнт вам повідомити про неочікувану змін потужності роботи його обладнання?

Звичайно, і це стандарт договірних відносин. У нас наступна практика: при споживанні до 500 тис кВт-год на місяць – ми з клієнтами працюємо без небалансів, тобто ціна небалансів не враховується у тариф споживача. Також споживачі за групою «Б» (споживачі без автоматичного обліку електроенергії, який передається до ОСР – ред.) – у нас також без небалансів, тому коригування за зведеним графіком таких споживачів відбувається фахівцями нашої компанії. Решта клієнтів завжди мають можливість на коригування і це є доцільним для обох сторін.

Вся робота щодо планування споживання лежить на плечах технічного відділу, який робить правильний графік за клієнта, ознайомлює його і по ньому ми працюємо. Графік споживачів групи «Б» ми коригуємо раз на 10 днів, а групу «А» (споживачі обладнані автоматичними приладами обліку – ред.) ми коригуємо раз на день.

Пройшовши етап ефективного планування в рамках балансуючої групи, навіть певні відхилення у графіку споживачів, вже не суттєво впливають на загальний графік. Безпосередньо наш графік (без балансуючої групи) ми навчилися прогнозувати так, що ми досягаємо частки втрати маржі від небалансів в межах до 0,5%. Пройшовши через балансуючу групу, ми зменшуємо втрати маржі до 0,02-0,025%. Втрати коштів від небалансів ніколи не досягали більше $1 тис на місяць.

Досягнення цільових показників з управління небалансами ми закладаємо в KPI співробітників, якщо вони досягли економії більше 0,5% втрат в маржі, то 30% від досягнутого ефекту ми віддаємо їм. Вони зацікавлені вивчати графіки споживачів та шукати шляхи їх оптимізації.

Якщо, навіть, певний клієнт випаде зі свого графіку споживання, це не вплине на загальну картину?

Безумовно. Ще одна причина, чому великого впливу не відбудеться – це збалансованість портфелю клієнтів за обсягами споживання, тоді окремі коливання не сильно впливають на загальний графік.

Ми застосовуємо такий принцип додавання клієнтів: кожен наступний клієнт зі своїм максимальним обсягом споживання не має важити більше, ніж 10% від загального обсягу існуючого портфелю споживання.

Десь на початку у нас були переговори з компанією із потужністю 18-20 МВт/годину, та поки ми не укладаємо угоду. Ми віртуально інтегруємо їх торговий графік у наш загальний графік без балансуючої групи і бачимо втрати на небалансах у розмір 450 тис грн/місяць, потім додаємо у балансуючу групу і прораховуємо втрати, вони зменшуються до 250 тис грн/місяць. Ми розуміємо, на разі ми не можемо співпрацювати з таким клієнтом, адже щоб компенсувати 250 тис грн втрат, ми маємо запропонувати маржу РДН +2,5%, що вже не вигідно клієнту.

Наприклад клієнт хоче маржу 1%, але при такому показнику наша компанія отримує приблизно 150 тис грн на місяць збитку за таким договором.

Але, Компанія росте і можливо через квартал ми повернемося до клієнта, адже якщо такі відносини були б не ефективними раніше, можливо вони будуть ефективними у майбутньому. Ми постійно долучаємо до балансуючої групи нових клієнтів та постачальників, графік групи змінюється щомісяця та вже скоро зможе компенсувати графік цього клієнта і ми зробимо гарну пропозицію.

Вашим клієнтам вигідно завжди бути на зв’язку з вами?

Ми так і співпрацюємо, у нас є великий периметр зацікавлених компаній. Що приваблює наших партнерів? Ми завжди допомагаємо щось порахувати, даємо більш свіжу інформацію про ціноутворення, ми навчаємо співробітників наших клієнтів, надаємо технічну підтримку. Тільки за останній місяць ми навчали персонал 3-х різних постачальних компаній.

Коли особисто мені телефонують, я завжди відповідаю, хоча я розумію, що це не мій контрагент, проте даю ту інформацію, яка йому потрібна. Ми ділимося своїми напрацюваннями. Я викладав декілька версій окремих напрацювань нашого софту у публічний доступ, я можу надати програму для розрахунку небалансів, собівартості, можемо поділитися файлом розрахунків фін-гарантій. Ми надаємо цю інформацію, що дозволяє підтримувати ставлення до компанії, як відкритого та фахового учасника ринку.

За який період клієнт має зібрати інформацію про своє споживання, щоб надати вам для оцінки?

За 2 місяці буде достатньо, щоб проаналізувати співвідношення план-факт. Після першого місяця роботи з нами, ми формуємо модель роботи підприємства клієнта і надаємо рекомендації щодо оптимізації планування.

З 1 квітня до 25 грудня 2020р наш ринок був в постійному профіциті і ми давали рекомендували всім нашим клієнтам планувати менші обсяги, адже краще докупити дефіцит (це буде вам коштувати на 5-10% дорожче від РДН), ніж продавати профіцит на балансуючому ринку за ціною РДН мінус 35-40%., оскільки профіцит не потрібен на профіцитному ринку. Клієнти прислуховуються до наших порад.

Ми проходимо перший місяць з клієнтом, пояснюємо як краще зробити, і десь через 3 місяця роботи у енергетика підприємства з’являється елемент довіри, він починає сам готувати якісні замовлення, які ми потім знову пропускаємо через призму своїх коефіцієнтів, здійснюємо мікро-уточнення та адаптацію його графіка в загальному графіку закупівлі і так з’являється торгово-закупівельний графік Компанії.

Всього три етапи прогнозування. Оптимізація небалансів проходить спочатку з клієнтом, потім ми вивчаємо графік без клієнта, потім цей графік додається до всіх інших графіків і тоді він пропускається через загальний графік компанії. Цей рецепт приготування дає хороші результати.

Ми навчаємо наших клієнтів, бо ми зацікавлені у тому, щоб вони росли. Це правильна історія, яка робить в ринку правильні речі

Які типи контрактів ви пропонуєте: з фіксованою ціною, з прив’язкою до ціни на РДН?

Ми не укладаємо договори за фіксованою ціною через питання з прогнозуванням. Хоча й ми намагаємося прогнозувати ціну, проте є політика, яка може різко зламати прогноз, тому ми завжди працюємо з прив’язкою до РДН. Мабуть, якби я купував обсяги за фіксованою ціною на УЕБ, я б пропонував продукт за сталою ціною.

Ми продаємо зі знижкою від РДН лише для енергопостачальних компаній, в нас є два варіанти контрактів:

  1. «Довгий» контракт – це договір на один рік. Ми їх уклали з 10 грудня на загальну потужність 60 МВт/годину. В цьому контракті є гарантований об’єм на весь рік обсяг, є передоплата всього обсягу за 10 днів наперед та знижка 2%, яка не впливає на конфігурацію ринку. Ми плануємо такі контракти укладати й надалі;
  2. Інший підхід – знижка 1,3-1,6% від РДН (залежить від обсягу та платіжного графіку клієнта) з оплатою Д-1 або Д-2 (за 1 день та за 2 дні до дня поставки – ред.). Для нових клієнтів – це Д-2, для тих, які з нами співпрацюють 3 і більше місяців, – це Д-1.

На сьогодні ми продали за «довгими» контрактами на січень та лютий 60 МВт/годину. Звичайно кошти від цього обсягу спрямовані на передоплату за вугілля з поставкою у лютому для партнерських ТЕЦ.

Крім електроенергії ми плануємо продавати послуги з енергоменеджменту та енергоаудиту, старт цього проекту розпочинається з весни цього року.

Розширення портфелю закупівлі: нова генерація та імпорт

Які подальші плани компанії?

Наша стратегія – це нарощування обсягів продажів е/е трейдерам, вибудовування партнерських відносин з новими генераціями та розвиток портфелю постачання кінцевим споживачам.

Крім цього пошук довгострокових фінансових інструментів, і це важливо, бо цей бізнес потребую значних об’ємів обігових коштів.

Яка формула відносин з генераціями, Ви їм – гроші для купівлі палива, а вони вам – електроенергію?

Так. Ми таким чином допомагали запускати одну із станцій. Ми їй у жовтні давали кошти, коли вона ще не виробляла е/е, потім у них була тестова робота у другій половині жовтня, а в листопаді та грудні ми від них отримували е/е.

Ви шукаєте варіанти співпраці з іншими ТЕЦ?

Звичайно. У них залишається потреба у грошах, адже їм треба вмикатися на початок опалювального сезону. Так, такі станції – це невеликі обсяги (5-15 МВт на годину), але якщо зібрати їх по всій Україні, то сумарно виходить гарні 500 МВт. Ці станції потребують коштів.

Але, вони винні багато грошей «Нафтогазу»…

Так… Досить ризиковано авансувати підприємство, рахунки якого можуть знаходитися під арештом. Але, як правило, в процес включається адміністрація міст, яка не може залишити місто без тепла.

Був і такий випадок – генеруючій компанії тимчасово розблокували рахунки, ми їм заплатили аванс, вони його перерахували «Нафтогазу», а той надав їм ліміти на поставку газу. Да, ризиковано бо на при кінці опалювального сезону ймовірно у них знову буде таж сама ситуація.

Чи плануєте ви імпортувати електроенергію з Білорусі?

Раніше я не вірив, що буде такий дефіцит, щоб виникла потреба в імпорті. А зараз цей напрям для нас цікавий. Ми плануємо у лютому підписати договір з «Беленерго».

Білоруська сторона готова продавати, вони мають значний профіцит?

Так, але все питання в тому, який торговий графік акцептує на міждержавному перетені НЕК «Укренерго». Якщо, наприклад, трейдери придбали перетин на 400 МВт/год, а «Укренерго» обмежило його на 200 МВт/г, значить, «Белєнерго» треба буде перерозподілити ці 200 МВт/г в середині своєї енергосистеми, це як ринок балансування, що не дуже комфортно.

І така «рвана» робота по торговому графіку, через раптові обмеження системного оператора також робить непрогнозованими фінансові результати по таким операціям трейдерів з обох сторін.

Чому «Укренерго» обмежує імпорт?

Для «Укренерго» імпорт – це як ковток свіжого повітря, адже теплова генерація, не дивлячись на запуск газомазутних блоків, постійно перебуває в ремонтах, їх обладнання постійно ламається та на сам перед є значний дефіцит вугілля. Потужностей для виробництва катастрофічно зараз не вистачає. Хоча, імпорт хоча на сьогодні й дуже потрібен, але це ситуативне явище.

Як тільки в Україні зросте виробництво е/е, імпорт одразу обмежують.

Я думаю, питання необхідності імпорту з Білорусі буде також гостро стояти у лютому, ближче до березня – вже не так гостро, бо буде додана сонячна генерація та врегулюється ситуація по вугіллю, а в квітні – скажуть «імпорт вже не потрібен».

EXPRO Electricity

Підписання Меморандуму про співробітництво між Могилянкою та компанією «Мегатрейдінг», одним з лідерів швидко зростаючого енергоринку України, відкриває для сучасної молоді чудові можливості з реалізації свого потенціалу в Україні

Партнери ініціювали проведення 1-го відкритого Могилянського хакатону «Яскраві ідеї майбутніх ТОПів. Енергетика, Екологія, Суспільство», участь в якому дозволить студентам проявити свої лідерські, інноваційні, креативні та підприємницькі здібності.

«Могилянка завжди прагнула до креативних форматів співпраці з бізнесом. Впевнена, що наш спільний проект пожвавить процес створення інноваційної еко-системи навколо університету та закладе основи для розвитку дуальної освіти у перспективній сфері економіки енергетики», – зазначила в.о. президента НаУКМА Тетяна Ярошенко.

У Хакатоні візьмуть участь проектні ідеї студентів щодо створення перспективних бізнес- моделей спільного користування, розумного споживання енергії, локального впровадження ВДЕ, розвитку інфраструктури для електротранспорту, адаптивних моделей локальної переробки сміття, комерціалізації інновацій, «зеленого» підприємництва, екології людини та навколишнього середовища, соціального підприємництва.

 «Проактивність має бути підкріплена професійністю. Енергія молодості дозволяє людині ставити перед собою амбітні цілі та досягати їх не втрачаючи оптимізму та ентузіазму. Своїм завданням ми бачимо створення для молоді коридору можливостей із залученням діючих ТОПів, експертів та дослідників, які доповнять прагнення молоді в реалізації їх бізнес-ідей своїм практичним досвідом та фінансовою підтримкою», – зазначає Андрій Китаев, керівник Центру енергоменеджменту Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Хакатон є відкритим для участі партнерів та учасників, що дозволить його зробити дієвою платформою взаємодії освіти та бізнесу. У цьому форматі студенти зможуть отримати чудовий референтний досвід участі у Могилянському конкурсі проектних ідей та практичні навички командної роботи з проектами, а бізнес – залучити перспективну молодь та фінансово підтримати її бажання підвищити свій освітній та професійний рівень.

Заявки на участь у Хакатоні будуть прийматись до 20 березня 2021 року, а до участі запрошуються студенти всіх вищих навчальних закладів України.

«Професійність та інновації – це основа розвитку сучасного бізнесу, і я вважаю, що саме через долучення молоді до практичних завдань, які стоять перед бізнесом, з їх новим та креативним поглядом на звичайні речі, може дати дуже хороші результати та надати можливість вже за період навчання реалізувати свої ідеї на практиці, а бізнесу отримати нестандартні рішення вже сьогодні», – зазначає Вячеслав Коханов, співзасновник та СЕО компанії «Мегатрейдінг».

Заявки на участь в Хакатоні будуть прийматись до 20 березня 2021 року, а участь в ньому зможуть взяти студенти всіх вищих навчальних закладів України.

Відкритий Могилянський Хакатон стартує вже наступного тижня, а тим часом перші могилянські студенти вже прямують на бізнес-стажування в компанію Мегатрейдінг для занурення в складний, але цікавий світ енергетичного маркетингу та активних продаж.

 

Кожний бізнес у процесі своєї діяльності зацікавлений не тільки в отриманні прибутку, а й в оптимізації витрат. Для промислових підприємств це завдання особливо пріоритетне у питаннях закупівлі електроенергії, бо саме цей енергетичний ресурс використовується в усіх напрямках виробничої та допоміжної діяльності.

Компанія «Мегатрейдінг» пропонує переглянути основні критерії вибору:

▪️Документи — варто запитати наявність Ліцензії на постачання електричної енергії. Ця інформація перебуває у відкритому доступі на сайті НКРЕП і постійно актуалізується.

▪️Репутаційні фактори — зверніть увагу хто є партнерами постачальника, а також у скількох областях країни він має представництва, тобто, на географію роботи.

▪️Комерційна пропозиція — зверніть увагу на повноту викладення інформації, наскільки вона зрозуміла для вас та прозора. Чи готовий постачальник надати коментарі на додаткові питання, що у вас виникли. Проговоріть графік розрахунків.

▪️Сервіс — серед компаній-постачальників сервісна підтримка стає невід’ємною умовою для відповідального енергетичного бізнес-партнера. Компанія закріплює за кожним споживачем особистого менеджера, який супроводжує клієнта протягом усього строку дії Договору та допомагає у вирішенні будь-яких питань.

Компанія «Мегатрейдінг» відповідає усім вище зазначеним критеріям. Починайте користуватися перевагами співпраці з нашою компанією з першого дня після укладення договору та початку постачання електроенергії на ваше підприємство.

Дорогі друзі та колеги!

Компанія «Мегатрейдінг» рада привітати всіх причетних з професійним святом – Днем Енергетика.

Свято тих, хто присвятив своє життя постачанню для України тепла й електроенергії. Саме ми з вами забезпечуємо сталу й ефективну роботу енергетичного ринку країни

Завдяки вашому професіоналізму ми маємо можливість нарощувати енергетичний потенціал та впроваджувати сучасні технології. Дякуємо вам за це!

«Мегатрейдінг» бажає вам міцного здоров’я, щастя, а в роботі багато енергії та безперебійних мереж.

Середньозважена добова ціна електроенергії на ринку “на добу вперед” (РСВ) в об’єднаній енергосистемі (ОЕС) України станом на 27 липня знизилася на 17,3%, або на 244,22 гривні / МВт-год до 1 169,32 гривень / МВт-год в порівнянні з 20 липня.

Про це свідчать дані державного підприємства “Оператор ринку”.

За аналогічний період середньозважена ціна електроенергії на РСВ в межах “Бурштинського енергоострова” скоротилася на 0,1%, або на 2 гривні / МВт-год до 1 705,8 гривні / МВт-год.

Если сравнивать с ценами на европейской энергобирже Nord Pool, цена в ОЭС Украины (36,28 евро/МВт-ч) превышает цены в Норвегии (1,84 евро/МВт-ч) в 34,4 раза, в Швеции (10,18 евро/МВт-ч) – в 3,6 раза, в Дании (31,08 евро/МВт-ч) – на 14,3%, во Франции (35,05 евро/МВт-ч) на 3,4%, в Германии (32,53 евро/МВт-ч) – на 10,3%, в Австрии (33,46 евро/МВт-ч) на 7,8%.

Також на угорській біржі HUPX за аналогічний період середньозважена вартість електроенергії збільшилася на 6,1%, або на 2,15 євро / МВт-год до 37,12 євро / МВт-год (1 196 гривень / МВт-год відповідно до курсу НБУ на 27 липня).

Кабмін зобов’язав ТЕС використовувати для виробництва електроенергії тільки українське вугілля.

Справка

Насправді нам є чим похвалитися перед світом. Такі стартапи як SolarGaps – віконні жалюзі з сонячними панелями, Sirocco – вітроенергетична установка, яка не шумить і працює навіть при мінімальній швидкості вітру, Go-to-U – безкоштовна мережа зарядних станцій для електромобілів – без перебільшення наближають не тільки Україну, а й світ до «зеленого» майбутнього.

Сонячна енергія прямо з вікон

Підвищити ефективність використання енергії сонця в приватних будинках, квартирах і офісних приміщеннях запропонував засновник SolarGaps Євген Ерік. Розробник вмонтував в широкі горизонтальні жалюзі сонячні панелі. Система автоматично реагує на зміну кута падіння сонячних променів, дозволяючи генерувати максимум електроенергії.

Ідея стартапу з’явилася в 2015 році, розповідає засновник. «Дахи мого будинку, обладнаної сонячними панелями, виявилося недостатньо для забезпечення повної автономії: електроенергії не вистачало для роботи системи кондиціонування і домашніх приладів, – згадує Євген Ерік. – Тоді я зрозумів, що більше сонячного світла заходить в будинок через вікно, і якщо створити жалюзі, які стежать за сонцем як соняшник, то можна забезпечити роботу холодильника, ноутбука, настільної лампи … ».

Завдяки електроніці, яка визначає кращий кут для збору сонячних променів, жалюзі генерують електроенергію навіть при розсіяному світлі. Віконні сонячні панелі можна підключати через інвертор до загальної мережі і продавати електроенергію за «зеленим» тарифом або накопичувати для власного споживання.

«Наші” розумні “жалюзі контролюються за допомогою мобільного додатку і здатні підлаштовуватися під звички власника: будити вранці і закриватися, генеруючи максимум, коли в квартирі нікого немає, автоматично звірятися з прогнозом погоди і захищатися, наприклад, від обмерзання взимку, – розповідає керівник маркетингу і PR Іван Пронченко. – Вони інтегровані з системами розумного будинку і можуть управлятися за допомогою Google Home, Amazon Alexa, Nest Thermostat, а незабаром зробимо настройки голосового управління за допомогою Apple Kit ».

Один квадратний метр SolarGaps генерує електроенергію, яка забезпечує роботу 30 лампочок або трьох ноутбуків. Вартість жалюзі стартує від 380 доларів за один квадратний метр. Перші продажі принесла виставка в Нігерії, де продали 50 кв.м. «Сонячних» жалюзі.

У 2017 році «розумні» жалюзі Євгена Еріка увійшли до світового рейтингу стартапів в галузі альтернативної енергетики, який склали аналітики видання CBInsights.

У тому ж році український стартап почав збір коштів на краудфандінговой платформі Kickstarter і привернув 100 тисяс доларів для налагодження серійного виробництва. Потім SolarGaps також отримав від Європейської комісії грант в 50 000 євро.

Зараз SolarGaps майже виконали обов’язки перших поставок по Kickstarter і планують в 2019 році запустити масове виробництво.

Вітер для побутового споживання

Принципиально новый подход к генерации энергии ветра предложил стартап Sirocco Energy, который возглавил Александр Приймак.Украинские разработчики создали ветряк, который эффективно работает в черте города.

Команда Sirocco Energy з прототипом

Команда Sirocco Energy з прототипом “міського” вітряка

«Це навіть не вітряк, а вітрова панель, в якій тип руху лопатей не обертається, як в традиційних вітряних, а лінійний, тобто лопаті« їдуть »по замкнутому треку, – пояснює співзасновник Sirocco Тарас Водяний. – Змінивши тип руху, ми отримали ефективне перетворення потужності вітру, а також такі недоступні для звичних всім вітряків з лопатями переваги, як високий коефіцієнт використання площі, мінімальну вібрацію, можливість адаптаптаціі системи для номінальної швидкості вітру в конкретному регіоні, спрощені виготовлення і логістика, безпека для птахів».

Інженери і проектувальники добилися великих результатів, досягнувши досить високого коефіцієнта перетворення енергії, який складає 0,52. Для порівняння коефіцієнт Беца, який вважається максимальним теоретичним значенням для ідеального вітряка в ідеальних умовах, дорівнює 0,59. А ось середній показник у звичайних вітряків вважається 0,3-0,4.

Порівняльна таблиця техніко-економічних показників Sirocco з деякими типовими трьох-лопатевими вітряками

Порівняльна таблиця техніко-економічних показників Sirocco з деякими типовими трьох-лопатевими вітряками

Власник компанії і запропонував створити подібний пристрій. Олександр довгий час працював на виробництві традиційних вітряків і постійно шукав комфортне та зручне рішення для генерації енергії для власних потреб. Робота на виробництві дозволила помітити основні недоліки вітряків: високий рівень вібрації, сильне навантаження, неможливість установки вітряків в межах міста, складність самого виробництва лопатей, а найголовніше – низька вироблення енергії при слабких потоках вітру. Через кілька років Олександу і його команді вдалося створити таку конструкцію, яка повністю виправляла недоліки традиційної вітроенергетичної генерації.

Перші прототипи показували низькі результати ефективності, але підтверджували правильність припущень, згадує Тарас Водяний. «Ми проводили неймовірну кількість тестів і удосконалень, щоб зрозуміти ключові моменти, які впливають на якість роботи системи, і досягти показників, які маємо сьогодні», – розповідає він.

За останні два роки команда Sirocco Energy побувала на акселерационного програмі KRK Road to Success в Кракові, Energy Launchpad від E.ON в Німеччині, представила продукт на виставках Alternative Energy Week, SMART-BUILDING exhibition, Alternative Energy Week та Inter Build Expo. Також важливим досягненням в 2018 році стало отримання гранту від ЄБРР.

Ветровая установка Sirocco мощностью 5 кВт

Ветровая установка Sirocco мощностью 5 кВт

Найбільшу підтримку стартап отримав від акселератора IotHub (Київ) і інвестора Романа Кравченко.

Зараз команда Sirocco Energy головним чином зосереджена на запуску пілотних проектів і початку дрібносерійної продажу установок потужністю 5 кВт. На масове виробництво піде установка потужністю 30 кВт, адаптація до виробництва якої почнеться паралельно з запуском пілотів. Також компанія планує розробляти установки потужністю 1 МВт і більше для виходу на ринок великої вітроенергетики.

Доступні заправки для електромобілів

Стартап Go To-U створений для прискорення процесу переходу суспільства від дизельних автомобілів до електрокарів. Сам стартап являє собою якусь платформу, в яку входить додаток для мобільних девайсів «To-U» і спецпропозиція для будь-якого бізнесу в вигляді кабінету і зарядного пристрою з усіма сертифікатами.

«Ми об’єднуємо власників електромобілів і екологічно відповідальний і прогресивний бізнес, який встановив на своїх локаціях зарядні станції, – розповідає співзасновник і директор Go To-U України Олена Артеменко. – Мобільний додаток дозволяє зарезервувати зарядну станцію на зручне для водія час, а індивідуальний кабінет для бізнесу надає всю необхідну інформацію про використання зарядки і маркетинговий інструментарій, який дозволяє пропонувати додаткові знижки і подарунки для користувачів App To-U».

Абсолютних аналогів платформи Go To-U в світі немає, продовжує співзасновник Назар Шимон-Давида. «Нашими конкурентами є провайдери зарядних станцій, які пропонують навіть повільну зарядку за гроші, – пояснює він. – Ми вважаємо, що зарядки на прискореної станції, яка має до 22 кВт * год, а тим більше, на повільній повинні бути безкоштовними для клієнта якогось певного сервісу / закладу: поки автомобіль заряджається, його власник витрачає гроші в установі, яке встановив зарядку».

До платформи Go To-U можна підключати також старі зарядні станції, які не мають зв’язку з сервером.

Ветровая установка Sirocco мощностью 5 кВт

Команда разработчиков Go-To-U

«Ідея стартапу з’явилася, коли пропагуючи електромобілі ми заснували Тесла Клуб Україна, створили партнерську програму – основу Go To-U і почали пропонувати бізнесу встановлювати у своїх закладів зарядні пристрої для електромобілів, – згадує ще одна співзасновник Go To-U Україні Любов Артеменко. – Ми вибрали дуже прийнятні по ціновій політеіке і технічним характеристикам зарядні станції виробника в Австрії і вже маючи кілька партнерів: ресторанів Львова та Києва, а також одну з найбільших АЗК України – зрозуміли, що час робити справжню платформу з мобільним додатком».

Через деякий час стартап обзавівся партнерами в Таїланді, Казахстані, Грузії і Польщі. На сьогоднішній день з додатком 4 роки, його використовують 47 країн, встановлено 65 000 надійних і якісних зарядних станцій в 17 000 локаціях. Таким чином компанія робить свій великий внесок у зменшення викидів СО2 і захист природи від парникового ефекту.

У 2017 році Go To-U увійшов в десятку кращих еко-стартапів на фіналі всесвітнього конкурсу Climate Launchpad, який відбувся на Кіпрі. Навесні 2018 стартап виграв інноваційний кліматичний мегаваучер від ЄБРР і Грінкубатора і почав удосконалювати індивідуальний кабінет для бізнесу, а влітку в Лондоні зайняв перше місце на Startup Battlefield, в якому брали участь 4000 старпапов.

«Зараз ми проходимо інкубаційну програму в Інкубаторі Мобільності Майбутнього від Фольцваген, який знаходиться в Дрездені, – розповідає Назар Шимон-Давида. – На початку грудня ми перемогли ще в одному конкурсі у Варшаві і отримали запрошення на TechCrunch, який відбудеться восени 2019 Сан-Франциско ».

Засновники Go-To-U Назар Шимон-Давида, Олена Артеменко, Любов Артеменко в Дрездені

Засновники Go-To-U Назар Шимон-Давида, Олена Артеменко, Любов Артеменко в Дрездені

«Сьогодні одиниці підприємств переходять на електротягу і близько 10% забудовників закладають додаткові потужності і купують хороші зарядні станції для своїх жителів, – каже Олена Артеменко. – Але вже через рік почнеться вечірка електромобільності: на ринок вийдуть моделі з електродвигунами від багатьох виробників авто, ціни знизяться, пробіг на одному заряді батареї збільшиться, а пропозиція зросте ».

Вже зараз Україна займає 4 місце в Європі по процентному приросту електромобілів після Норвегії, Ісландії та Швеції, розпочався офіційний продаж електромоделях,зазначає він. «Українці голодні до інновацій і досить освічені, щоб їх сприймати, тому у нас все буде добре і з електромобілями, і з альтернативними джерелами енергії», – впевнена директор Go To-U.

Зараз стартап розробляє нові корисні функції для додатка і виходить на європейський ринок.

От стартапов до новой экономики

Щоб українці не виїжджали в пошуках кращого життя в інші країни, потрібно розумно інвестувати гроші, час і зусилля в розвиток “зелених” технологій і перетворення стартапів в повномасштабні підприємства.Роль міст і місцевої влади в цьому може бути досить вагомою і відповідні зрушення вже почалися. У 2018 року чотири українських міста – Житомир, Львів, Кам’янець-Подільський і Чертков (Тернопільська область) – заявили про мету досягти 100% ВДЕ в енергобалансі до 2050 року.

Зокрема, як повідомив мер Чорткова Володимир Шматько, його місто з залученням українських стартапів працює над розробкою е-додатки для мобільних телефонів, який буде допомагати жителям втілювати ідеї в сфері енергоефективності.

Украинские города должны активно поддерживать развитие “зеленых” технологий и стартапов,уверен основатель Go To-U Назар Шимоните-Давида. «Использование возобновляемых источников энергии – это и заграничные инвестиции, и устойчивое развитие, и хорошая экология, а главное – экономическая безопасность и улучшение качества жизни населения», – говорит он, добавляя, что стартап пропагандирует быстрый и качественный переход на экологические аналоги устаревших технических решений.

Украинские “зеленые” изобретатели убеждены, что содействие развитию возобновляемой энергетики и воплощению инновационных проектов открывает возможности для активного привлечения частного капитала.

«Українці відчули, що тренд ВДЕ може не тільки добре звучати, але і приносити дохід, – зазначає співзасновник Sirocco Energy Тарас Водяний. – Сьогодні доступну фотовольтаїку ми сподіваємося доповнити більш ефективним рішенням – 30 кіловатними вітровими панелями, щоб дати можливість генерувати електроенергію з вітру там, де вона споживається ».

В цілому, перехід на поновлювані джерела енергії залежить не тільки від наявності відповідних технологій і сприяння втіленню інновацій на місцевому рівні, а й від змін на законодавчому та регуляторному рівнях. Важливими кроками стали б спрощені податкові програми, кредитування з низькими процентними ставками і грантові програми для інноваційних підприємств. Також потрібна законодавча підтримка на державному і місцевому рівнях для впровадження інноваційних проектів.

 

Постачання якісної електроенергії важливо як для побутових, так і промислових споживачів. Від цього залежить правильна робота всіх електричних пристроїв, підключених до мережі. ТОВ «МЕГАТРЕЙДІНГ» є надійним постачальником електроенергії. Ми надаємо послуги підприємствам, енергопостачальним компаніям та іншим установам України. У нас можна купити електроенергію, що відповідає вимогам стандартів. Ми надаємо послуги за оптимальними цінами.

Особливості послуг

Наша компанія займається продажем та перепродажем електричної енергії. Постачання виконується на вигідних для замовників умовах. Особливостями наших послуг в області виробництва та трейдингу електричної енергії є наступні:

Наша діяльність дозволила отримати позитивні зміни в сфері енергетики України.

Переваги нашої компанії

Ми змогли підвищити стандарти ринку електроенергетики, надати дієві рішення для підприємств, установ та інших споживачів. Команда професіоналів має великий досвід роботи на ринку виробництва та постачання електроенергії. Ми пропонуємо типові та індивідуальні рішення, враховуючи потреби споживачів. Нашими перевагами є наступні:

Ми пропонуємо прозорі умови для замовлення послуг, дотримуємося клієнтоорієнтованого підходу. ТОВ «МЕГАТРЕЙДІНГ» має репутацію надійного постачальника, гарантує енергетичну стабільність споживача. При наданні послуг використовується досконалий цифровий сервіс. Щоденна натхнена праця наших співробітників дозволила якісно змінити ринок енергетики нашої країни.

Консультація менеджера

Щоб обговорити умови співпраці, зверніться до нашого консультанта за вказаним номером телефона. Зареєструйтеся на сайті, щоб отримувати необхідну інформацію, останні новини, мати можливість виконувати широкий спектр дій під час замовлення послуг.

Чекаємо на ваші пропозиції на електронну пошту компанії. Ми швидко опрацюємо звернення та надамо обґрунтовану відповідь. Завітайте до нашого офісу в Києві. Будемо раді бачити вас серед своїх замовників!