Насправді нам є чим похвалитися перед світом. Такі стартапи як SolarGaps – віконні жалюзі з сонячними панелями, Sirocco – вітроенергетична установка, яка не шумить і працює навіть при мінімальній швидкості вітру, Go-to-U – безкоштовна мережа зарядних станцій для електромобілів – без перебільшення наближають не тільки Україну, а й світ до «зеленого» майбутнього.
Сонячна енергія прямо з вікон
Підвищити ефективність використання енергії сонця в приватних будинках, квартирах і офісних приміщеннях запропонував засновник SolarGaps Євген Ерік. Розробник вмонтував в широкі горизонтальні жалюзі сонячні панелі. Система автоматично реагує на зміну кута падіння сонячних променів, дозволяючи генерувати максимум електроенергії.
Ідея стартапу з’явилася в 2015 році, розповідає засновник. «Дахи мого будинку, обладнаної сонячними панелями, виявилося недостатньо для забезпечення повної автономії: електроенергії не вистачало для роботи системи кондиціонування і домашніх приладів, – згадує Євген Ерік. – Тоді я зрозумів, що більше сонячного світла заходить в будинок через вікно, і якщо створити жалюзі, які стежать за сонцем як соняшник, то можна забезпечити роботу холодильника, ноутбука, настільної лампи … ».

Завдяки електроніці, яка визначає кращий кут для збору сонячних променів, жалюзі генерують електроенергію навіть при розсіяному світлі. Віконні сонячні панелі можна підключати через інвертор до загальної мережі і продавати електроенергію за «зеленим» тарифом або накопичувати для власного споживання.
«Наші” розумні “жалюзі контролюються за допомогою мобільного додатку і здатні підлаштовуватися під звички власника: будити вранці і закриватися, генеруючи максимум, коли в квартирі нікого немає, автоматично звірятися з прогнозом погоди і захищатися, наприклад, від обмерзання взимку, – розповідає керівник маркетингу і PR Іван Пронченко. – Вони інтегровані з системами розумного будинку і можуть управлятися за допомогою Google Home, Amazon Alexa, Nest Thermostat, а незабаром зробимо настройки голосового управління за допомогою Apple Kit ».
Один квадратний метр SolarGaps генерує електроенергію, яка забезпечує роботу 30 лампочок або трьох ноутбуків. Вартість жалюзі стартує від 380 доларів за один квадратний метр. Перші продажі принесла виставка в Нігерії, де продали 50 кв.м. «Сонячних» жалюзі.
У 2017 році «розумні» жалюзі Євгена Еріка увійшли до світового рейтингу стартапів в галузі альтернативної енергетики, який склали аналітики видання CBInsights.
У тому ж році український стартап почав збір коштів на краудфандінговой платформі Kickstarter і привернув 100 тисяс доларів для налагодження серійного виробництва. Потім SolarGaps також отримав від Європейської комісії грант в 50 000 євро.
Зараз SolarGaps майже виконали обов’язки перших поставок по Kickstarter і планують в 2019 році запустити масове виробництво.
Вітер для побутового споживання
Принципиально новый подход к генерации энергии ветра предложил стартап Sirocco Energy, который возглавил Александр Приймак.Украинские разработчики создали ветряк, который эффективно работает в черте города.

Команда Sirocco Energy з прототипом “міського” вітряка
«Це навіть не вітряк, а вітрова панель, в якій тип руху лопатей не обертається, як в традиційних вітряних, а лінійний, тобто лопаті« їдуть »по замкнутому треку, – пояснює співзасновник Sirocco Тарас Водяний. – Змінивши тип руху, ми отримали ефективне перетворення потужності вітру, а також такі недоступні для звичних всім вітряків з лопатями переваги, як високий коефіцієнт використання площі, мінімальну вібрацію, можливість адаптаптаціі системи для номінальної швидкості вітру в конкретному регіоні, спрощені виготовлення і логістика, безпека для птахів».
Інженери і проектувальники добилися великих результатів, досягнувши досить високого коефіцієнта перетворення енергії, який складає 0,52. Для порівняння коефіцієнт Беца, який вважається максимальним теоретичним значенням для ідеального вітряка в ідеальних умовах, дорівнює 0,59. А ось середній показник у звичайних вітряків вважається 0,3-0,4.

Порівняльна таблиця техніко-економічних показників Sirocco з деякими типовими трьох-лопатевими вітряками
Власник компанії і запропонував створити подібний пристрій. Олександр довгий час працював на виробництві традиційних вітряків і постійно шукав комфортне та зручне рішення для генерації енергії для власних потреб. Робота на виробництві дозволила помітити основні недоліки вітряків: високий рівень вібрації, сильне навантаження, неможливість установки вітряків в межах міста, складність самого виробництва лопатей, а найголовніше – низька вироблення енергії при слабких потоках вітру. Через кілька років Олександу і його команді вдалося створити таку конструкцію, яка повністю виправляла недоліки традиційної вітроенергетичної генерації.
Перші прототипи показували низькі результати ефективності, але підтверджували правильність припущень, згадує Тарас Водяний. «Ми проводили неймовірну кількість тестів і удосконалень, щоб зрозуміти ключові моменти, які впливають на якість роботи системи, і досягти показників, які маємо сьогодні», – розповідає він.
За останні два роки команда Sirocco Energy побувала на акселерационного програмі KRK Road to Success в Кракові, Energy Launchpad від E.ON в Німеччині, представила продукт на виставках Alternative Energy Week, SMART-BUILDING exhibition, Alternative Energy Week та Inter Build Expo. Також важливим досягненням в 2018 році стало отримання гранту від ЄБРР.

Ветровая установка Sirocco мощностью 5 кВт
Найбільшу підтримку стартап отримав від акселератора IotHub (Київ) і інвестора Романа Кравченко.
Зараз команда Sirocco Energy головним чином зосереджена на запуску пілотних проектів і початку дрібносерійної продажу установок потужністю 5 кВт. На масове виробництво піде установка потужністю 30 кВт, адаптація до виробництва якої почнеться паралельно з запуском пілотів. Також компанія планує розробляти установки потужністю 1 МВт і більше для виходу на ринок великої вітроенергетики.
Доступні заправки для електромобілів
Стартап Go To-U створений для прискорення процесу переходу суспільства від дизельних автомобілів до електрокарів. Сам стартап являє собою якусь платформу, в яку входить додаток для мобільних девайсів «To-U» і спецпропозиція для будь-якого бізнесу в вигляді кабінету і зарядного пристрою з усіма сертифікатами.
«Ми об’єднуємо власників електромобілів і екологічно відповідальний і прогресивний бізнес, який встановив на своїх локаціях зарядні станції, – розповідає співзасновник і директор Go To-U України Олена Артеменко. – Мобільний додаток дозволяє зарезервувати зарядну станцію на зручне для водія час, а індивідуальний кабінет для бізнесу надає всю необхідну інформацію про використання зарядки і маркетинговий інструментарій, який дозволяє пропонувати додаткові знижки і подарунки для користувачів App To-U».
Абсолютних аналогів платформи Go To-U в світі немає, продовжує співзасновник Назар Шимон-Давида. «Нашими конкурентами є провайдери зарядних станцій, які пропонують навіть повільну зарядку за гроші, – пояснює він. – Ми вважаємо, що зарядки на прискореної станції, яка має до 22 кВт * год, а тим більше, на повільній повинні бути безкоштовними для клієнта якогось певного сервісу / закладу: поки автомобіль заряджається, його власник витрачає гроші в установі, яке встановив зарядку».
До платформи Go To-U можна підключати також старі зарядні станції, які не мають зв’язку з сервером.

Команда разработчиков Go-To-U
«Ідея стартапу з’явилася, коли пропагуючи електромобілі ми заснували Тесла Клуб Україна, створили партнерську програму – основу Go To-U і почали пропонувати бізнесу встановлювати у своїх закладів зарядні пристрої для електромобілів, – згадує ще одна співзасновник Go To-U Україні Любов Артеменко. – Ми вибрали дуже прийнятні по ціновій політеіке і технічним характеристикам зарядні станції виробника в Австрії і вже маючи кілька партнерів: ресторанів Львова та Києва, а також одну з найбільших АЗК України – зрозуміли, що час робити справжню платформу з мобільним додатком».
Через деякий час стартап обзавівся партнерами в Таїланді, Казахстані, Грузії і Польщі. На сьогоднішній день з додатком 4 роки, його використовують 47 країн, встановлено 65 000 надійних і якісних зарядних станцій в 17 000 локаціях. Таким чином компанія робить свій великий внесок у зменшення викидів СО2 і захист природи від парникового ефекту.
У 2017 році Go To-U увійшов в десятку кращих еко-стартапів на фіналі всесвітнього конкурсу Climate Launchpad, який відбувся на Кіпрі. Навесні 2018 стартап виграв інноваційний кліматичний мегаваучер від ЄБРР і Грінкубатора і почав удосконалювати індивідуальний кабінет для бізнесу, а влітку в Лондоні зайняв перше місце на Startup Battlefield, в якому брали участь 4000 старпапов.
«Зараз ми проходимо інкубаційну програму в Інкубаторі Мобільності Майбутнього від Фольцваген, який знаходиться в Дрездені, – розповідає Назар Шимон-Давида. – На початку грудня ми перемогли ще в одному конкурсі у Варшаві і отримали запрошення на TechCrunch, який відбудеться восени 2019 Сан-Франциско ».

Засновники Go-To-U Назар Шимон-Давида, Олена Артеменко, Любов Артеменко в Дрездені
«Сьогодні одиниці підприємств переходять на електротягу і близько 10% забудовників закладають додаткові потужності і купують хороші зарядні станції для своїх жителів, – каже Олена Артеменко. – Але вже через рік почнеться вечірка електромобільності: на ринок вийдуть моделі з електродвигунами від багатьох виробників авто, ціни знизяться, пробіг на одному заряді батареї збільшиться, а пропозиція зросте ».
Вже зараз Україна займає 4 місце в Європі по процентному приросту електромобілів після Норвегії, Ісландії та Швеції, розпочався офіційний продаж електромоделях,зазначає він. «Українці голодні до інновацій і досить освічені, щоб їх сприймати, тому у нас все буде добре і з електромобілями, і з альтернативними джерелами енергії», – впевнена директор Go To-U.
Зараз стартап розробляє нові корисні функції для додатка і виходить на європейський ринок.
От стартапов до новой экономики
Щоб українці не виїжджали в пошуках кращого життя в інші країни, потрібно розумно інвестувати гроші, час і зусилля в розвиток “зелених” технологій і перетворення стартапів в повномасштабні підприємства.Роль міст і місцевої влади в цьому може бути досить вагомою і відповідні зрушення вже почалися. У 2018 року чотири українських міста – Житомир, Львів, Кам’янець-Подільський і Чертков (Тернопільська область) – заявили про мету досягти 100% ВДЕ в енергобалансі до 2050 року.
Зокрема, як повідомив мер Чорткова Володимир Шматько, його місто з залученням українських стартапів працює над розробкою е-додатки для мобільних телефонів, який буде допомагати жителям втілювати ідеї в сфері енергоефективності.
Украинские города должны активно поддерживать развитие “зеленых” технологий и стартапов,уверен основатель Go To-U Назар Шимоните-Давида. «Использование возобновляемых источников энергии – это и заграничные инвестиции, и устойчивое развитие, и хорошая экология, а главное – экономическая безопасность и улучшение качества жизни населения», – говорит он, добавляя, что стартап пропагандирует быстрый и качественный переход на экологические аналоги устаревших технических решений.
Украинские “зеленые” изобретатели убеждены, что содействие развитию возобновляемой энергетики и воплощению инновационных проектов открывает возможности для активного привлечения частного капитала.
«Українці відчули, що тренд ВДЕ може не тільки добре звучати, але і приносити дохід, – зазначає співзасновник Sirocco Energy Тарас Водяний. – Сьогодні доступну фотовольтаїку ми сподіваємося доповнити більш ефективним рішенням – 30 кіловатними вітровими панелями, щоб дати можливість генерувати електроенергію з вітру там, де вона споживається ».
В цілому, перехід на поновлювані джерела енергії залежить не тільки від наявності відповідних технологій і сприяння втіленню інновацій на місцевому рівні, а й від змін на законодавчому та регуляторному рівнях. Важливими кроками стали б спрощені податкові програми, кредитування з низькими процентними ставками і грантові програми для інноваційних підприємств. Також потрібна законодавча підтримка на державному і місцевому рівнях для впровадження інноваційних проектів.